Calendula Çiçeği Yağı

Derecelendirme 0,00. Toplam oy 0.

Calendula Officinalis / Zeytinyağı

Fiyat: 75,00 TL


Numune İstiyorum

Ürün Açıklaması

Soğuk sıkım zeytinyağında aynı sefa - Calendula officinalis çiçek maseratı.

 

Calendula officinalis L.

Calendula officinalis ,. Adalıdefne bahçelerinde , tarım ilaçsız, gübresiz olarak Kazdağı ve Madra nın muhteşem doğasında  özenle yetiştirdiğimiz aynısefa çiçeğimizle uluslararası ödüllü Adalıefe zeytinyağımızı buluşturduk . Şifa olması dileğimizle, yağ ve krem formunda sizlere sunduk.

Aynı sefa hakkında sizlere aşağıdaki bilgileri de aktarmak istedik …keyifli okumalar…

Aynısefa Türkiye’nin pek çok yerinde yetişen otsu bir bitki türüdür. Turuncu çiçekleriyle göz kamaştıran, bu bitki 20 ila 80 cm yüksekliğindedir. Yaprakları sarı ve turuncu renklerde, dalları tüylüdür. Yapraklarının bazıları katmerli olmakla beraber bazıları tek kattır. Asteraceae familyasına ait bir bitkidir. Avrupa’nın Akdeniz bölgesine özgüdür. Dar yaprakları günışığı şeklinde olarak tanımlanır. Çiçeği, antibakteriyel, antifungal ve anti-enflamatuar özellikleri ile bilinen tıbbi bir bitkidir.

Her sene haziran başı gibi ilk defa açan bu bitki eylül sonuna kadar açmaya devam eder. Bahçelerde ortama güzellik katmakla beraber süs bitkisi olarak sıklıkla tercih edilir. Güneşli yerleri, kumun ve kilin yoğun olduğu yerleri seven bir bitkidir. Calendula da dahil olmak üzere aynısefa bitkisinin pek çok farklı ismi vardır. Portakal nergisi, altıncık , şamdan çiçeği bunlardan bazılarıdır.

Mevsimlik bir çiçektir genellikle bahçe çiçeğidir.Aynısafa çok faydalı bir bitkidir. Bu faydası birçok araştırma ile belgelenmiştir. Gazi Üniversitesi Açık Arşiv kayıtlarında da bu bitkinin başta yara iyileştirici etkisi olmak üzere birçok amaçlarla kullanılmakta olduğu detaylı olarak incelenmiştir. Calendula'nın cilde faydalarını saymakla bitiremeyiz. Calendula bitkisi kuru ciltler üzerinde nemlendirici bir etki sağlar. Ağda, lazer epilasyon sonrası cildin rahatlamasına yardımcı olur. Yaşlanmaya bağlı ortaya çıkan çizgileri en aza indirmeye destek verir. Ciltteki kızarıkların, lekelerini azaltmaya yönelik müdahalelere yardımcıdır. Göz çevresinde meydana gelen halka, morluk görünümlerini azaltmaya yardım eder.

Güzeller güzeli turuncu çiçekleri olan aynısefa için eskiler derki, sabah saat 7’den sonra hala çiçekleri açılmamışsa yağmur yağacak demekmiş. Ne güzel değil mi ? Doğa bize yine güzel bir haberci.

Etken Maddeleri : Triterpen saponinler (A’dan F’ye kadar olan glikozidler), triterpen alkoller (triterpen monooller, triterpen dioller, triterpen trioller, lupeol, taraxasterol, psi-taraxasterol, faradiol, arnidiol), asit komponentler (asetik asit, laurik asit, miristik asit ve palmitik asit), flavonoidler (isoramnetin, quercetin glikozidleri), hidroksikumarinler (skopoletin, umbelliferon, eskuletin), karotinoidler (lutein, zeaksantin), uçucu yağ (alfa kadinol, T-kadinol, sabit yağ), suda çözünebilir polisakkaritler (ramnoarabinogalaktanlar, arabinogalaktanlar), polienler olmak üzere birçok bileşen bulunmaktadır.

^