Menu

Olive Oil and Health

 

KALP VE ZEYTİNYAĞI

 

          Kalp, insan vücudunun ve yaşamın ana parçasıdır. Bu yüzden kalp sıhhati her şeyin önünde geliyor. Birçok araştırma, kalp sıhhati açısından yararlı besinlerin başında zeytinyağının geldiğini gösteriyor. Dünyada kalp hastalıklarının en az görüldüğü ülkeler zeytinyağının yoğun olarak tüketildiği Akdeniz ülkeleridir. Zeytinyağının kalp sıhhati üstündeki en önemli etkisi, kandaki kötü kolesterol miktarını azaltmaya yardımcı olmasıdır.

          Kalbimizin en büyük düşmanlarından biri olan kolesterol damarlarda depolanarak kalp ve damar hastalıklarına sebep olur. Zeytinyağı aynı zamanda tansiyonu kontrol altında tutulmasında da önemli bir rol üstlenir.


SİNDİRİM SİSTEMİ VE ZEYTİNYAĞI

 

          Tükettiğimiz besinlerde vücudumuza giren yağlar mide de değil bağırsakta sindirilirler. Zeytinyağı yağların içinde en kolay hazmedilen yağdır. Çünkü zeytinyağı, diğer yağlardan farklı olarak mide de bulunduğu sürede sindirim için lazım olan miğde asitini azaltmaz.

          Mide de kısa süre kaldıktan sonra bağırsakta sindirilir. Buna ek olarak zeytinyağı sindirim için vazgeçilmez olan salgılarıda olumlu yönde etkiler. Safra kesesinin kolesterolde temizlenmesine yardımcı olur. Ayrıca kabızlığın önüne geçerek bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlar.
 

ŞEKER HASTALIĞI VE ZEYTİNYAĞI

 

          Şeker hastalığı vücudumuzda insülin hormonunun eksikliğine bağlı olarak kan şekeri dengesinin bozulmasına ve kandaki şeker düzeyinin ani olarak yükselip düşmesine yol açan bir hastalıktır. Son yıllarda yürütülen bazı araştırmalar, şeker hastalığının bir başka yan etkisi ise sindirim sırasında daha fazla oksidan maddenin açığa çıkmasına yol açmasıdır. Daha öncede dediğimiz gibi zeytinyağı içerdiği antioksidanlar sayesinde oksidanların olumsuz etkilerini büyük oranda azaltır.

 

SERBEST RADİKALLER İLE BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ VE KANSER İLİŞKİSİ

25 yaşına kadar vücudumuz, hücrelerde glikoz yanmasından kalan atıkları atmak için antioksidan üretir. Bu yaştan sonra dışardan antioksidan sağlamazsak, bağışıklık sistemi zayıflar ve kansere direnç düşer. Zeytinyağında POLİFENOL adı verilen çok güçlü bir antioksidan bulunur. Zeytinyağı kullanmak vücudumuzun ihtiyaç duyduğu antioksidanı sağlamakta en etkili yoldur.

Zeytinyağı ayrıca, kan şekerinin kontrol edilmesine de katkıda bulunur. Sonuç olarak zeytinyağı şeker hastalarına son derece uygun bir yağdır.