Menu

Olive oil and Features

 

Sindirimi kolaylaştırır, çocuklarda beyin ve kemik gelişimini hızlandırır, dokuların yenilenilenmesine yardımcı olarak yaşlanma etkilerini azaltır, bağışıklı sistemini güçlendirir, kireçlenmeyi önler, saç bakımı ve cilt bakımı için kullanılır.

Zeytinyağızeytin ağacının, direkt olarak meyvesinden sıkılarak; hiçbir kimyasal prosedür görmeden, katkı maddesi içermeden, natürel hali ile elde edilen, oda sıcaklığında sıvı olarak tüketilebilen, yeşilimsi, sarımtırak renkte, sıvı bir yağdır. Ayçiçeği, soya, pamuk çekirdeği, mısır özü gibi bitkisel yağlardan farkı da, tabii yollardan üretilmesidir.

Zeytinyağı, zeytinin etli meyvesinin, çekirdeğiyle birlikte sıkılmasıyla elde edildiği için, tohumlardan elde edilen diğer yemeklik yağların tersine; bir "meyve suyu" dur. Zeytinin, ezilen ve parçalanan tane hücreleri; patlayarak, yağını dışarı verir. Taze sıkılmış portakal ya da vişne suyu gibi, çiğ ve saftır. Zeytinyağı, rengi, kokusu, lezzeti ve hazım kolaylığı ile bütün sıvı yağların, en değerlisi ve kralı olarak bilinir. "Delice" aşılanmamış yabani zeytin ağacıdır. Çekirdeklerin yayılmasıyla dağda bayırda kendi kendine yetişir. Köylülerin dağdaki deli zeytini sıkıp çıkardıkları ve ilaç gibi kullandıkları yağa da "Çoral" yada "DELİCE" adı verilir.

Delice Zeytinyağı eskilerin sağlıkları için kullandıklar, zahmetle ve sadece çok az miktarlarda elde edilebilen bir yağdır. Bu deli ağaçların yetişmesi için elzem olan karatavuk veya sarı gaga denilen kuşun azalması ile doğadaki varlıkları azalmıştır.