Menu

Olive oil and Features

 

Sindirimi kolaylaştırır, çocuklarda beyin ve kemik gelişimini hızlandırır, dokuların yenilenilenmesine yardımcı olarak yaşlanma etkilerini azaltır, bağışıklı sistemini güçlendirir, kireçlenmeyi önler, saç bakımı ve cilt bakımı için kullanılır.

Zeytinyağızeytin ağacının, direkt olarak meyvesinden sıkılarak; hiçbir kimyasal prosedür görmeden, katkı maddesi içermeden, natürel hali ile elde edilen, oda sıcaklığında sıvı olarak tüketilebilen, yeşilimsi, sarımtırak renkte, sıvı bir yağdır. Ayçiçeği, soya, pamuk çekirdeği, mısır özü gibi bitkisel yağlardan farkı da, tabii yollardan üretilmesidir.

Zeytinyağı, zeytinin etli meyvesinin, çekirdeğiyle birlikte sıkılmasıyla elde edildiği için, tohumlardan elde edilen diğer yemeklik yağların tersine; bir "meyve suyu" dur. Zeytinin, ezilen ve parçalanan tane hücreleri; patlayarak, yağını dışarı verir. Taze sıkılmış portakal ya da vişne suyu gibi, çiğ ve saftır. Zeytinyağı, rengi, kokusu, lezzeti ve hazım kolaylığı ile bütün sıvı yağların, en değerlisi ve kralı olarak bilinir. 

"İlk Hasat" esasen Erken Hasat zeytinyağı olmakla beraber, zeytinin yeşil  halde ilk olgunlaştığı zaman çıkarılan yağdır. aroma ve polifenol miktarı yüksektir. Çok zeytinden az yağ çıktığı için diğer yağlara göre fiyatlıdır. Asit oranı binde 8 ve altıdır. Soğuk sıkım ve naturel sızmadır. Polifenol değeri yüksektir. Soğuk ve sıcak tüketilebilir. 

"Erken Hasat" olgunlaşmış ancak hala yeşil olan zeytinlerden çıkarılan zeytinyağıdır. Aroması ve polifenol oranı çok iyidir. Asit oranı binde 8 ve altıdır. Soğuk sıkım ve naturel sızmadır. Polifenol değeri yeterli miktardadır. Soğuk ve sıcak tüketilebilir.

"Olgun Hasat" artık zeytinin tam olarak olgun ve yer yer mora döndüğü zamanda yapılan zeytinyağıdır. Dalından toplama, 3-4 saat içinde hava alan kasalar ile sıkıma nakil ve bekletilmeden sıkma, ısının işlem sırasında 35 dereceyi aşmamasını sağlama ve hemen hava almayan krom nikel tanklara koyma şeklinde bir yarış ve ileri teknoloji makineler sayesinde asidi binde 8 ve altında olabilen ekonomik bir zeytinyağıdır. Her işletme bu başarıyı yakalayamaz. Soğuk ve sıcak tüketilebilir.

"Naturel Birinci" genellikle zeytinin yeşilden mor ve siyaha döndüğü zaman çıkarılan yağdır. Çok fazla yağ elde edilmesine rağmen asit oranı binde 9 ile yüzde 2 arasındadır. Genellikle sıcak sıkımdır. Soğuk tüketime uygun değildir.Sadece sıcak tüketilir ( zeytinyağlı ve diğer yemeklerde)

"Delice" aşılanmamış yabani zeytin ağacıdır. Çekirdeklerin yayılmasıyla dağda bayırda kendi kendine yetişir. Köylülerin dağdaki deli zeytini sıkıp çıkardıkları ve ilaç gibi kullandıkları yağa da "Çoral" yada "DELİCE" adı verilir. Delice Zeytinyağı eskilerin sağlıkları için kullandıklar, zahmetle ve sadece çok az miktarlarda elde edilebilen bir yağdır. Bu deli ağaçların yetişmesi için elzem olan karatavuk veya sarı gaga denilen kuşun azalması ile doğadaki varlıkları azalmıştır. Bizim "Delice" yağımız soğuk sıkım, naturel sızmadır. Asit oranı binde 8 ve altıdır. polifenol denilen antioksidan değeri çok yüksektir. Soğuk ve sıcak tüketilebilir.